Lukáš Sirotný

(*1986, residence: Rožnov pod Radhoštěm, Czech Republic)

His initiation to the world of bonsai dates back to the year 2001 - as the son of the father-bonsaist the attraction and passion for small plants in pots was ignited quite naturally. 
The eager bonsai beginnings were luckily sustained by very generous work offer from Mistral Bonsai center in Spain which came during the European Bonsai Congress 2003 held in Jihlava, Czech Republic. Consequently, he spent the summers of 2003 and 2004 working in one of the biggest bonsai centers in Europe returning there also as a participant of two editions of the Mistral Bonsai International Congress in 2005 and 2007.

His spanish experience opened him the way to the bonsai Europe allowing him to meet many other bonsaists and visit their bonsai places in countries like Mexiko, France, Italy, Germany, Switzerland, Poland, Lithuania…
Winner of the Czech New Talent Contest 2007 and participant of the European New Talent Contest 2008 in Vienna. Since 2006 demonstrator in many czech bonsai events, among them the Czech National Bonsai Congress. One of the bonsaists invited to lead a demo within the Bonsai Congress of FELAB 2010 in Mexico.

The personal bonsai website - www.bonsairoznov.cz 
The internet shop with bonsai equipment - www.bonequip.cz

********************************

Začátek jeho bonsajového zájmu se datuje do roku 2001, kdy v sobě objevil nadšení pro malé stromky miskách - tato událost se vzhledem ke skutečnosti, že jeho otec pěstoval bonsaje již od počátku 80. let, zdála být vcelku samozřejmou.
Počáteční bonsajové zanícení bylo v roce 2003 při příležitosti výstavy EBA v Jihlavě štastně podpořeno velkorysou nabídkou práce ve španělském bonsai centru Mistral Bonsai, kde strávil dva letní pobyty v letech 2003 a 2004 a pak se zde ještě několikrát vrátil, mimo jiné jako účastník kongresů v letech 2005 a 2007. 


 
Zahraniční stáž mu otevřela dveře do bonsajové Evropy a do nynějška měl možnost poznat řadu známých bonsajových tvůrců a jejich zahrad - kromě Španělska i v zemích jako Mexiko, Francie, Itálie, Německo, Švýcarsko, Litva, Polsko a dalších.
Účastník soutěže evropských talentů 2008 ve Vídni, demonstrátor na výstavách ČBA 2007 - 2010, na kongresu FELAB 2010 v Mexiku a na řadě menších bonsajových akcí a workshopů.

Osobní webová bonsajová prezentace - www.bonsairoznov.cz 
Internetový obchod s bonsajovým příslušenstvím - www.bonequip.cz