Martin Drábek

(*1981, residence: Velký Týnec /Olomouc, Czech Republic)


Martin is dedicated to the art of bonsai since 2004. Everything started while reading the first bonsai book. Since then, he has been trying to constantly learn and improve knowledge of how to grow and shape trees, how to collect them, propagate them, etc. In 2007 he moved from a town to a house with garden, which also allowed him to grow outdoor trees.
Crucial turning point came at the first meeting with the Leaf brothers members. Not only the frequent trips, team work on trees, but also evening discussion help him to develop.
After a very short time, together with  L. Sirotný, he founded the shop Bonequip.cz. and he keeps trying to develop his activities in all areas regarding the art of bonsai. 
Martin se věnuje bonsajím od roku 2004. Vše začalo přečtením první bonsajové knihy. Od té doby se snaží neustále učit a zdokonalovat znalosti o pěstování a tvarování stromů, jejich sběru, množení atd. V roce 2007 se přestěhoval z města do rodinného domu se zahradou, což mu umožnilo pěstovat také venkovní stromy.
Zásadní zlom přišel při prvním setkání s členy Leaf brothers. Nejen časté výlety, společná práce na stromech, ale také večerní debaty mu pomáhají se dále rozvíjet. Po velice krátké době založil s L. Sirotným e-shop Bonequip.cz. a nadále se snaží rozvíjet svoji činnost ve všech oblastech bonsajistiky.The internet shop - http://www.bonequip.cz/