Thursday, 28 February 2013

Spruce evolution

Recently, I´ve done refurbishing and detailed styling of this spruce, which somehow managed to sneek into the logo of our private bonsai garden:-). Below, you can see before/after of this last procedure.

Nedávno jsem si našel čas na opětovné vytvarování tohoto smrku, který se stal našim logo stromem. Dvě momentky před/po tvarování.


2013/02

And here you can see the quick 10+ years photo progression of this tree which was collected in 2002 in a local quarry as quite poor material - back then I was probably intrigued by its severed trunk underneath which I supposed to find some good shari. Well, this point has been proven and thanks to some bending a more compact crown could be achieved as well... You can see the whole photo-story of the tree on my website.

A tady je krátký průlet již více než desetiletou bonsajovou historií smrku, který byl vyzvednut v jednom místním lomu jako vcelku nezajímavý materiál - tenkrát nás nejpíše zaujal kmen poškozený padajícím kamením, pod kterým jsme tušili zajímavé partie mrtvé dřeva. Tato předtucha se ukázala jako oprávněná, dalším zkompaktněním obrostu se pak již ze smrku vyloupnul nadějný strom... Celý příběh i s dalšími detaily si můžete přečíst na Bonsai Rožnov.


 2003/10

2005

2007

2009

And here come actual photos from different angles - for the size comparison a blow torch is placed next to the tree. The overall height of the tree is 58 cm, pot by czech potter Pravoslav Dorda.

A tady je několik různých pohledů současného tvaru - pro porovnání je vedle stromu postaven hořák. Celková výška stromu je 58 cm, misku vyrobil Pravoslav Dorda.No comments:

Post a Comment