Wednesday, 4 December 2013

Spruce trio

Here comes another of long cultivated trees in our garden...
Jeden z dalších stromů, o které se staráme už dlouhé roky...


My father purchase these spruces in a local nursery some 20+ years ago, later, they just grew-suffer-grew-suffer in a poor soil and without any serious intervention till 2005 when we decided tjat it coulf be a good idea to put the trees together and create a group composition. Once trees recovered from repotting, in 2006 the first styling (major branches selection) took place.

Taťka tyto smrky přinesl z jednoho zahradnictví již před více než 20 lety, ale až do roku 2005 pouze "přežívaly" v květináči a v bonsajově nedobrém substrátu. Onoho roku padlo rozhodnutí, že by nebylo marné z nich vytvořit skupinku, což jsme ještě téhož jara učinili. Fotky z prvního tvarování níže se datují do roku 2006.


 2006 before and after/ před a po

Quite unhappy with the red container, we had been looking for a better maching pot till we found this natural stone slab and made another repotting in spring 2008. Below you can see the group in summer 2009 after its next styling.

Červený květináč zrovna nebyl dvakrát velkou ozdobou našich polic, proto jsme se poohlíželi po vhodnější míse, až jsme našli velikostně odpovídající kamennou desku, na níž jsme skupinku přemístili na jaře 2008. Další foto pochází z roku 2009 po přetvarování stromů.

2009

Three more images from 2010 - in the photo with myself posing next to the trees it´s obvious that the group is rather big (actual height 116 cm)...

Tři obrázky z roku 2010 - z fotek s poměrem velikostí je zřejmě, že se nejedná o žádné "trpasličí" smrky :-) (aktuální výška 116 cm)...
This fall I´ve made a further restyling of the spruces attempting to turn them into more naturalistic and spruce-like looking group. In previous years I rather neglected work on tree´s tops, this time I made really minucious branch selection and wired everything in order to get neater and ramification in the future. 

A tento podzim proběhlo zatím poslední tvarování smrkové skupinky, přičemž jsem se snažil, aby po tvarování stromy vypadaly "smrkověji", naturálněji. Při minulých tvarováních nebyl nikdy důkladně probrán vrchol stromů, tentokrát jsem poctivě vystříhal všechny nepotřebné větvičky a pečlivě rozmístil ty potřebně tak, aby v budoucnu rostlo a vyvíjelo se jenom to, co se vyvíjet má...
2013, different angles / různé pohledy

Whole photo story of the group on my personal website / Podrobnější vývoj stromu zdokumentován na Bonsai Rožnov.

2 comments:

  1. Nice. Regards from ambonsai.blogspot.com.es

    ReplyDelete
  2. It's going to look fantastic in spring 2014 with fresh green foliage.

    ReplyDelete