Monday, 9 January 2012

Trip to Swiss 2011 part 1: Michael Trann

In late autumn 2011 I made a trip to Switzerland together with my father and Mr. Antonín Ondráš. On the way to Switzerland we made a quick stop in the city of Heidelberg in order to visit our friend Michael Trann and Bonsai Center Heidelberg, all at once.
Michael has small and cosy bonsai back yard, however, there can be found a lot of very promising bonsai trees and, according to the words of the owner, this increasing-quality trend will be the main priority for the future development. We´re looking forward to visit you again soon, Michael!

Ke konci podzimu loňského roku jsme se společně s taťkou a panem Antonínem Ondrášem vydali na náš každoroční válet do Švýcarska. Po cestě jsme udělali rychlou zastávku v německém Heidelbergu, kde jsme navštívili našeho přítele Michaela Tranna.
Michael má sice jen malý bonsajový dvorek, nalezneme na něm však řadu velmi kvalitních stromů v různém stadiu rozpracování. Kvůli prostorovým dispozicím se Michael chce zaměřit na vybudování menší, ale zato špičkové kolekce rostlin. Budeme se těšit na příští návštěvu!1 comment: