Monday, 6 February 2012

Trip to Swiss 2011 part 5: Serge Clémence

The last (but not the least) stop in our bonsai journey was the garden of Serge Clémence, another one of the top european bonsai artists.
For us it is always kind of joy to return to this place, visit this quite small but also quite outstanding collection and be guests of the most hospitable Serge and his wife Evelyn. In 2011 it was the third visit for us - see the report from 2009, see the report from 2010 on my personal website.
Coming back to this place allows us to witness the year by year progression of many trees that make part of the "intern collection" and also before&after of many yamadories of the highest quality which are still in training. Serge is quite famous for being one of the bonsai artists who work with very heavy trees as you can observe from the photos. We are looking forward to be back there also in 2012!
...and this is the end of our last year´s trip to Switzerland, I hope you enjoyed the pictures and got little cheered up by all these warm autumn colours!

Našim posledním cílem byla zahrada proslulého bonsajisty Serge Clémence, dalšího z předních evropských umělců.
Návštěva tohoto místa je pro nás vždy velmi speciálním okamžikem - menší, zato špičková sbírka bonsají a velmi příjemní hostitelé Serge a jeho žena Evelyn nás do těchto končin Švýcarska vábí rok co rok. Na podzim 2011 se jednalo už o naší třetí návštěvu - na stránkách Bonsai Rožnov můžete zhlédnout reportáž z roku 2009, reportáž z roku 2010.
Je velmi zajímavé sledovat jednak každoroční vývoj jednotlivých stromů, které tvoří "pevné jádro" sbírky, jednak i nové tvary mnoha yamadori stromů, jež si z minulých let pamatujeme jen jako "surový materiál". A že se v této zahradě dá najít hodně opravdu velkých yamadori rostlin se můžete přesvědčit z přiložených fotografií...
...a tímto se dostáváme na konec našeho miniseriálu reportáží ze Švýcarska, doufáme, že pro vás byly obrázky zdrojem inspirace a že vám podzimní barvy v tomto ročním období alespoň trochu zvedly náladu :-).
1 comment: